Ośrodki Pomocy Społecznej to gminne jednostki budżetowe, nie posiadające osobowości prawnej, swoje wydatki pokrywające z budżetu gminy.
Celem Ośrodka Pomocy Społecznej jest świadczenie pomocy społecznej osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, a nie są w stanie pokonać jej wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia. Nadmienić należy, że pracownik socjalny pracujący w w/w Ośrodku wykonuje zadania zmierzające do poprawy sytuacji osób i rodzin.
Za misję Ośrodka można uznać dążenie do poprawy jakości życia mieszkańców i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Misja ma wpływ na działania podejmowane w obszarze życia społecznego oraz wprowadzanie rozwiązań, które zmierzają do likwidowania problemów mieszkańców i tworzenia możliwości ich rozwoju.
W Ustawie o pomocy społecznej określone są zadania Ośrodka. Do nich w szczególności należy zaliczyć pracę socjalną. Polega ona na podejmowaniu działań na rzecz osób i rodzin. Działania te mają zmierzać do wzmacniania, odzyskiwania zdolności osób lub rodzin do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Kolejnymi zadaniami są angażowanie społeczności lokalnej w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb osób i rodzin, przyznawanie i wypłacanie świadczeń określonych w Ustawie o pomocy społecznej, analizowanie zjawisk, które wywołują potrzebę korzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz rozbudowywanie infrastruktury socjalnej.
Działania podejmowane przez Ośrodek nadzorowane są przez organy samorządowe gminy – radę i burmistrza. Ośrodkiem natomiast kieruje dyrektor, którego powołuje burmistrz. Dyrektor reprezentuje ośrodek na zewnątrz, organizuje jego pracę, rozdziela obowiązki wśród pracowników, nadzoruje i kontroluję wykonywaną przez nich pracę, ponosi odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje.
Wspomnieć należy o szczególnym obszarze odpowiedzialności Ośrodka. Związany jest on z wypłatą świadczeń pieniężnych oraz realizacją świadczeń niepieniężnych.