Przejdź do treści

Pomagamy.org.pl

strona w budowie

strona w budowie

Stowarzyszenie Samopomocy „POMAGAMY”

w Michałowie

Lorem Impsum

Lorem Ipsum

O nas

Terenem działania Stowarzyszenia jest gmina Michałowo, siedzibą zaś miasto Michałowo.

Stowarzyszenie Samopomocy „POMAGAMY” z siedzibą w Michałowie działa w oparciu o ustawę Prawo o stowarzyszeniach, jako stowarzyszenie zwykłe wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku w marcu 2024 roku pod nr 55/zw.


Michałowo to niewielkie miasteczko leżące w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, przy drodze wojewódzkiej nr 686. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Michałowo. Liczba mieszkańców ok. 3,5 tysiąca. Przez miejscowość przepływa rzeka Supraśl, dopływ Narwi.

Pierwotnie na tym terenie znajdowały się dobra i majątek Niezbudka, czasami wymieniany jako Niezbudek. Nazwa Michałowo wywodzi się od nazwiska Seweryna Michałowskiego, dziedzica ww. majątku i założyciela kolonii fabrycznej na prawym brzegu rzeki Supraśl, w 1832 roku. W 1860 roku były tu już 4 fabryki sukna – największa Michałowskiego, poza tym Brauera, Konitza i Moritza. W fabrykach tych pracowało 650 pracowników. Wśród ludności przeważali Niemcy, dużą grupę stanowili też Żydzi. Do czasów obecnych zachowały się pozostałości ich cmentarza przy drodze do Białegostoku. W 1865 okoliczne tereny stały się własnością von Minkwitzów, po tym, jak Seweryn Michałowski został zesłany na Syberię za pomoc powstańcom styczniowym.

Prawa miejskie Michałowo otrzymało 1 stycznia 2009 roku.

W gminie Michałowo funkcjonują następujące sołectwa (miejscowości):

Bondary 

Bondary, Rybaki Bagniuki, Osiedle Bondary, Tanica Górna, Tanica Dolna, Rudnia, Bołtryki, Garbary

Cisówka 

Cisówka 

Ciwoniuki 

Ciwoniuki, Lewsze, Oziabły, Kuryły, Nowe Kuchmy, Stare Kuchmy, Gorbacze, Kalitnik, Kowalowy Gród, Kuchmy – Kuce, Kuchmy – Pietruki

Hieronimowo 

Hieronimowo 

Jałówka  

Jałówka, Kondratki, Kituryki, Mostowlany – Kolonia, Dublany, Gonczary

Juszkowy Gród 

Juszkowy Gród, Barszczewo, Julianka

Kazimierowo 

Kazimierowo 

Kobylanka 

Kobylanka 

Krugły Lasek

Planty, Odnoga – Kuźmy, Sacharki, Krugły Lasek, Maciejkow Góra, Pólko

Łuplanka

Łuplanka, Nowa Łuplanka, Stara Łuplanka, Leonowicze, Romanowo

Michałowo I

ul. Akacjowa, Fabryczna, Górna, Gródecka, Kościelna, Leśna, Młynowa, Sienkiewicza, Jana Pawła II, Szkolna, Topolowa, Seweryna Michałowskiego, Wierzbowa, Żwirki i Wigury, 3 Maja), Michałowo Kolonia

Michałowo II

ul. Białostocka, Hieronimowska, Kamiennobrodzka, Klonowa, Łąkowa, Nowy Świat, Plac 11 Listopada, Ogrodowa, Piaskowa, Podgórna, Polna, Projektowana, Rolnicza, Słoneczna, Sosnowa, Strzelecka, Świętojańska, Jaworowa, Wyręby) Majdan, Krynica, Kamienny Bród

Nowa Wola

Nowa Wola, Tokarowszczyzna

Nowosady

Nowosady, Zaleszany, Brzezina

Pieńki

Pieńki, Kopce

Sokole

Sokole

Suszcza

Suszcza, Bieńdziuga, Koleśne, Supruny, Marynka

Szymki

Szymki, Budy, Bachury

Topolany

Topolany, Mościska

Tylwica

Tylwica, Tylwica – Kolonia, Tylwica – Majątek

Żednia

Żednia, Zajma

Trochę Historii

Trochę Historii

Do czasów I wojny światowej Michałowo to ważny ośrodek przemysłu włókienniczego.
W 1915 roku w związku ze zbliżaniem się frontu do wschodnich rubieży współczesnej Polski, władze carskie zarządziły ewakuację fabryk z okolic Białegostoku. Większość wyposażenia zakładów w Michałowie zostało załadowanych na pociągi i wywiezione w okolice Moskwy. Razem z wyposażeniem, opuściło te tereny wielu robotników wraz z rodzinami.

W 1941 Niemcy utworzyli w Michałowie getto dla ludności żydowskiej. Zajmowało ono obszar w rejonie ulic: Sienkiewicza, Gródeckiej, Leśnej i Fabrycznej. Przez getto przeszło ok. 1,5 tys. Żydów. Zostało ono zlikwidowane 2 listopada 1942, a jego mieszkańcy wywiezieni do obozu przejściowego w Białymstoku. Stamtąd michałowskich Żydów wywieziono i zamordowano w obozie zagłady w Treblince. W okresie okupacji Michałowem administrował słynny z okrucieństwa wójt Paul Malzer o pseudonimie „Krwawy”. Po wojnie został on osądzony i skazany na śmierć w Białymstoku.

W miejscowości działał Kombinat Rolny Michałowo. W latach 1948–1950 stacjonował tu sztab 17 batalionu Ochrony Pogranicza, a w 1951 224 Batalion Wojsk Ochrony Pogranicza.

Trochę Historii

O założycielu

Inicjator powołania oraz jednym z członków-założycieli Stowarzyszenia

MARIAN KUBALICA, niepełnosprawny mieszkaniec Michałowa. Aktualnie jest emerytem. Mieszka w Michałowie od roku 2019. Poprzednio przez kilkadziesiąt lat mieszkał w Krakowie i Warszawie. Pracował jako menedżer wysokiego szczebla w kilku korporacjach. Był między innymi Zastępcą Dyrektora TVP SPORT. Był również przez wiele lat Sekretarzem, później Przewodniczącym znanego Stowarzyszenia ORDYNACKA. Posiada wykształcenie wyższe. Jest magistrem ekonomii. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu prawa międzynarodowego. Otworzył też przewód doktorski z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pasjonatem historii starożytnej oraz kosmologii, szczególnie teorii kosmologicznych Stephena Hawkinga. Żonaty, rodzic 3 dzieci. Marian Kubalica pełni funkcję Przedstawiciela Stowarzyszenia uprawnionego do jego reprezentowania i prowadzenia jego spraw.